Rozhovor s Bieze (Staré časy – Belgie)

Když jsem se rozhodl dělat se zajímavými lidmi interview, napadlo mě zkusit kontaktovat i někoho, kdo je ve scéně téměř od počátku a vyzpovídat ho…

bieze011. Ahoj, mohl by jsi se nám představit? Jak dlouho jsi skinhead a co tě k tomu přivedlo?
Jasně. Jmenuji se Marnix „Bieze“ Bienstman. Jsem ten, kdo v dnešní době jako „Old Glory 79“ vytváří klipy, které lze nalézt na youtube. Ve skinheadské scéně jsem od roku 1979-1980. A samozřejmě jsem stále stejný! Myslím, že v mém případě to začalo díky nájezdu 2Tone kapel do hitparád (konec 70tých a začátek 80tých let). Jako mladý kluk jsem hledal identitu, něco, čím bych mohl být součástí. A samozřejmě melodie kapel jako Madness se  zdála být ta pravá výzva. … Kdysi dávno to na nás všechny mělo ohromný vliv.

2. Kdy poprvé jsi se setkal se skinheady?
Začátkem 80tých let jsem měl, stejně jako ostatní, podobné myšlenky. A než jsem se nadál, tak v malém městě Bruggy bylo asi 40 až 50 skinheadů + více než tucet uhrovitých hipíků zavěšených kolem nás. Začátek éry, který je na celý život … za což jsem tak jako tak rád. Ještě před naší nadvládou bylo kolem nás i několik punkerů … Všichni jsme se potloukali kolem stejných klubů, hospod a na dalších místech, kde se dělali staré dobré párty. Byla to veselá doba podpořená zvukem 70tých let punku, ska a počátky Oi! hudby. Mějte na paměti, že punks v té době nebyly zanedbaní, špinaví hipísáci (ten typ punkerů jak je známe dnes). Ne, to je celkem jinej příběh, kámo!

3. Jistě jsi ve svém životě viděl hodně koncertů. Vzpomeneš si na nějaký a proč?bieze02
Jako organizátor koncertů (Live & Loud crew) můžu říct, že jsem za ty roky měl poctivý podíl na různých show. Zábava, smích, dobří lidé, špatní… to všechno má samozřejmě svůj příběh, ale pokud mám určit jeden speciální koncert, tak bych řekl, že to byl Skrewdriver v Suffolk 1985. V té době Ian Stuart a jeho kapela vládla skinheadské scéně. Ostatní kapely ze začátku 80tých let to v té době už dávno zabalily. Takže tyto RAC akce byly místem, které bylo jako „skinheadské nebe pro všechny“. Byly to místa, kde jste se mohli potkat se stejně smýšlejícími chlapci a dívkami z celého světa!! Co na tom bylo tak speciálního pro mě? Budete se divit, ale byl to fakt, že od toho dne byli belgičtí skins nějak spojeni. Nejlepší hoši z měst jako je Gent – Brusel – Liege či Bruggy jsou jako jeden. Než se toto stalo, existovala mezi těmito městy velká rivalita.

4. Jaké jsou tvé oblíbené kapely?
Co se týče oblíbené hudby. No dobře… mám rád trochu toho a trochu onoho. Zde není nic nového pod sluncem, kámo. Pořád ty samé „obvyklí podezřelí“ :) Takže asi není třeba k tomu nic víc psát!!!

bieze035. Skinheads měli vždy blízko k hooligans. Vzpomeneš si na rané vztahy?
Skinheads & Hooligans … Asi hned od začátku si byly tyto dvě strany blízké. Vlastně to bylo pro naše lidi jedině dobře. Faktem je, že East-Side (Fc Bruggy) měla ve svých řadách skinheady. V našem městě byla první generace hooligans vybudována kolem nich. Počátkem divokých 80tých let stály všechny významné East-Side hospody příkladem. Město strachu!!!

bieze046. Když někdo mluví o České republice, co se ti vybaví?
Abych řekl pravdu, moc toho o České republice nevím. Výjimkou jsou snad jen věci, které jsme se učili ve škole. Pokud jste tedy zrovna neusnuli! Vím, že máte hranice s Německem a byli jste pod vládou komunismu. Uf, vlastně kdo by neslyšel o Pražském jaru?? Také jsem slyšel, že jste tam nedávno měli kapely jako Headcase a The Pride. Míval jsem obě kapely pod svými křídly. Ale to už je dávno.

7. Spousta mladých skins dnes tvrdí, že pravý skinhead je SHARP či antirasista. Můžeš nám říci jak to skutečně dřív bylo?
Během našich mladých let nebylo to či ono. Věci jako SHARP, atd. Stejně je to jen podělanej druh vynálezů z USA. Hloupé kundy to přinesli do Evropy a mysleli si, že můžou změnit svět. Poslouchejte… Joe Public (slangové označení pro veřejnost) nikdy neměl rád nás, skinheady. Takže si nemyslím, že nošením debilních odznaků vznikne nějaký rozdíl. Být Skinhead byl tenkrát způsob jak žít, nic víc, nic míň. S některými jsi za dobře, s ostatními nemůžeš.

 

 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *