Rozhovor s Rota Nazdar (listopad 2015)

rota_nazdar
1. Takže první otázka, kluci. Odkud jste a jak jste se dali dohromady?

Jsme debutující kapela z Prostějova. Dohromady jsme se dali na oslavě narozenin našeho kamaráda, kdy jsme si říkali, že by bylo fajn, kdyby měl Prostějov svoji „čistě pro národní“ kapelu. Od slov jsme, tak jak je našim zvykem, přešli k činům. Původně jsme byli čtyři, ale náš původní zpěvák to časově nestíhal, tudíž si zpěv vzal na starost baskytarista, který psal texty a melodickou linku stejně vždy předzpívával…

2. Proč název Rota Nazdar?

S názvem „Rota Nazdar“ přišel právě náš původní zpěvák. Líbila se nám ta myšlenka, která souvisela se vznikem našich legionářů, kdy mladí kluci, odvlečení ze svých domovů do nejhoršího válečného konfliktu v dosavadní historii světa, byli ochotni položit život pro národ, který fakticky vlastně ani neexistoval. Dnes máme svůj národ a svou zem, ale nevážíme si toho. My alespoň tímto způsobem těmto hrdinům vzdáváme hold.

3. Máte už za sebou nějaké koncerty?

Zkoušíme sice již 2 roky, ale spíše jsme připravovali na zkušebně svůj materiál, tudíž ještě za sebou veřejné vystoupení nemáme. Ale koncem listopadu a začátkem prosince nás čekají vystoupení a my jsme moc rádi, že jsme dostali možnost si zahrát.

4. Vaše texty se hodně točí kolem vlastenectví a proti komunismu. Co pro Vás znamená být vlastenec?

Vlast je odvozena od vlastní. Cítíme se, že jsme spoluodpovědní za fungování naší země. A štve nás, že se chod našeho státu snaží ovládnout, respektive ovládají lidé, kterým naše země vlastní není.

5. Jaké máte plány do budoucna? Album, koncerty.

Hudba nás především baví. Velké plány nemáme, ale rádi bychom si určitě zahráli nějaké koncerty, pokud bude zájem. Vydali jsme naši prvotinu ZROZENI, ale již nyní připravujeme materiál na další desku.

rota_nazdar36. Jaké jsou Vaše hudební vize? Budete pokračovat ve stylu, který hrajete?

Chceme se zlepšovat, hraní nás baví a doufáme, že naše další CD bude posun vpřed. Co se týče textů, tak to je náš způsob, jak se vyjádřit. Na tom měnit nic zatím nehodláme.

7. S jakou kapelou byste si někdy rádi zahráli?

Máme u nás takovou avantgardní kapelu „Šuliny ven“. Již jsme s nimi hráli, a pokud se nám to zas někdy poštěstí, budeme moc rádi.

8. Scéna v ČR je v poslední době dost v útlumu. Znáte recept, jak z toho ven?

Kéž bychom ten recept znali. Je to klišé, ale každý musí začít u sebe. Měli bychom se více respektovat, hledat věci které nás spojují a nepochybně chybí i vůdčí osobnost. Ale OSOBNOST… Bohužel to souvisí jedno s druhým. Pokud je scéna roztříštěná, pak je to mnohem složitější. Nejsou to 2 masové demonstrace do roka s jasným programem, ale X menších demonstrací, kde v dlouhých a nezáživných projevech často exhibují lidé, kteří dokola omílají věci 100x vyřčené. Všichni se snaží o něčem přesvědčit lidi přesvědčené. Absolutně chybí vize. Nikdo nepředkládá žádná konkrétní řešení. S prominutím, to, že se někde sejde 500 „plešek“ není úspěch. Úspěchem je to, když s pětisty „pleškami“ půjde v davu 10.000 lidí, kterým na náměstí charizmatický člověk řekne stručně v pár větách, že pokud se chtějí mít líp, nesmí sedět doma na zadku a čekat, že to za ně někdo udělá, ale musí se aktivně podílet na budování tohoto státu. Musí jim umět krátce a jednoduše vysvětlit, že dogma, které jim někdo po léta cpal do hlavy, že volný pohyb kapitálu a lidí, této zemi škodí víc, než si jsou schopni připustit, že 40 let uzavřených hranic neznamená jejich úplné zrušení, že občanství není otázka povinnosti, ale výsady a že především musíme podporovat své rodiny, své děti a jejich budoucnost.

9. Která historická doba ČR je Vám nejbližší?

Obecně jsou to vždy chvíle, kdy se tady lidi byli schopni spojit a bojovat za svoji budoucnost. A i když se to snaží mnozí z různých pohledů dehonestovat, tak vždy je potřeba ocenit tu odvahu těch, kteří se v dané chvíli rozhodli změnit svůj osud. Proto v našich písních, věnujícím se historickým momentům naší země, jako je například skladba 1938, neřešíme, zda jsme měli stát na té, či oné straně. Oceňujeme, že lidi byli ochotni položit život sami za sebe, za své rodiny. Z dnešního pohledu, je pak odsuzovat strašně snadné, ale často zavádějící…

10. V poslední době je dost aktuální téma imigrace. Jak vnímáte toto téma a tuto dobu?

Vnímáme jí jako snahu o vojenskou invazi maskovanou utrpením lidí, jako zradu jednotlivých představitelů evropských zemí na vlastních národech a záměrnou snahu o likvidaci jejich kulturních a historických základů a jako názornou ukázku mediální manipulace toho nejhrubšího zrna.

11. V historii České republiky existuje mnoho významných osobností. Kdo je Vám nejbližší a proč?

Obecně se neprávem zapomíná na Miroslava Tyrše, zakladatele Sokolu. Sokol je totiž naprosto nadčasová záležitost. Tyrš stanovil sokolské zásady (síla a mužnost, činnost a vytrvalost, láska k volnosti a vlasti, dobrovolná práce a kázeň, vzájemný bratrský vztah členů), které bychom dnes více než kdy před tím potřebovali ctít.

rota_nazdar212. Jaký máte názor na konflikt na Ukrajině?

Nechceme tady dělat chytráky, protože tu situaci sledujeme zvnějšku. Každopádně Ukrajina je důkazem, jak snadno lze kvůli zájmům cizích skupin hnát do války proti sobě obyvatele jedné země. Měla by být mementem pro nás všechny, že zítra se něco podobného může stát i u nás.

13. Můžeme Vás někde v nejbližší době vidět na pódiu?

Poslední víkend v listopadu, bychom měli hrát na memoriálu ve Veselí na Moravě a týden na to i na Pikniku v Brně. Moc se těšíme, půjde o naše první, respektive druhé vystoupení, tak jsme plni očekávání.

14. Poslední slova patří Vám. Díky za rozhovor.

Děkujeme za prostor, který jsi nám dal, ale který především dáváš kapelám, které žijí podle svého, svobodně a s vírou v lepší budoucnost.

Facebook: Skupina Rota Nazdar

3 thoughts on “Rozhovor s Rota Nazdar (listopad 2015)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *