Rozhovor s Frenchie (ex-basista Skrewdriver) a Flathead FH:33 (leden 2014)

310087_304824722924275_634972331_n1. Ahoj Frenchie! Můžeš se nám v krátkosti představit a říci něco o sobě a o tom co teď děláš?

Ahoj, já jsem Mark French (alias Frenchie). Když se Ian Stuart přestěhoval do Londýna, aby reformoval Skrewdriver, hrál jsem s ním na basu. V kapele jsem byl od roku 1982 do roku 1984 – 1985, kdy jsem odešel a vstoupil do armády. Předtím jsem hrál ve dvou kapelách z jižního Londýna: „The Firm“ a „The Elite“. V raných dobách skinheadského obrození jsme hráli s „The Last Resort“ a „Combat 84“.

2. Všiml jsem si, že jste nedávno založili novou kapelu. Můžeš nám jí představit?

Nová kapela se jmenuje „Flathead FH:33“ (styl Skrewdriver). Hrajeme ranější věci od Skrewdriveru, které jsme vylepšili jako: „Antisocial“ či „Government Action“. Upustili jsme od pozdějších politických věcí. Naše nahrávky jsou k dispozici na bandcamp pro poslech nebo stažení. Brzy budeme mít k dispozici dvou CD a na každém bude šest písní. Také máme facebook stránky, aby každý věděl co se aktuálně děje a kdy budou nejbližší koncerty.

536994_471562766250469_1057222206_n3. Vaše hudební plány do budoucna?

Tento víkend (11.1.2014) hrajeme v Itálii a v březnu ve Skotsku, takže pro letošní rok to s koncerty vypadá dobře. Máme v úmyslu po celém světě oslovit více lidí a uvidíme, zda se nám podaří prosadit v hudební branži. Je to tvrdá práce, ale nutná, pokud chceme takovou věc jako je svoboda projevu.
Jak jsem již řekl, máme na tento rok připravené dvou CD a píšeme věci pro další album. Dostáváme nabídky na vystoupení v Evropě, což je dobré, přestože jsme se vrátili pouze před 10 měsíci. Takže je hezké, že lidé mají zájem.

4. Chtěli byste si někdy zahrát v České republice? Co si představíte, když někdo řekne: Česká republika?

Rádi bychom si zahráli v České republice a kdekoliv, kde mají rádi naše věci. Během let měla vaše země problémy, stejně jako ta naše, ale přesto je to krásné místo s hrdými lidmi.

1382074_10151886957509525_1736899419_n5. Předělali jste píseň od Skrewdriveru Anti-Social. Plánujete i další remake?

Anti-Social byla vždy má oblíbená, ale myslím si, že je potřeba přinášet trošku aktuálnější věci. Všichni členové kapely mají své „Skrewdriver“ písně, které by rádi hráli a vždy se na koncertech snažíme dvě nebo tři věci zahrát. Nechceme však dělat příliš mnoho předělávek a být tak viděni jako „Skrewdriver cover band“, ale chceme se soustředit na svou vlastní tvorbu. Na každém CD, které vydáme, máme v úmyslu mít alespoň jeden cover jakožto poctu Ianově práci.

6. Většina lidí o tobě ví, že jsi kolem roku 1981 hrál jako basák Skrewdriveru.. Můžeš nám říci, na čem jsi se hudebně podílel?

Měl jsem to štěstí vyrůstat v Londýně, když punková revoluce vypukla. Díky tomu jsem se dostal na spoustu koncertů. Byl jsem fanoušek „Skrewdriver“, takže hrát s nimi byl tak trochu můj sen. Hrál jsem v několika kapelách, což byl správný krok dostat se nahoru. Do té doby jsem psal většinu textů a hudby, ale Ian kromě coverů napsal všechno a my pouze vložili basu a bicí, které dali písním život.

7 . Jistě se mnoho lidí zajímá o život Iana Stuarta. Můžeš nám říct jaký byl tvůj pohled na něj? Máš nějaký zajímavý příběh?

Ian byl velmi inteligentní a můj věrný kamarád. Sám sebe nikdy nebral vážně a bojoval se svou slávou. Měl velmi silné přesvědčení, které ostatní následovali. Měli jsme i šílená období, protože jsme zkoušeli jen jednou týdně a pili každý víkend plus jsme hráli po koncertech. Samozřejmě, že měl vždy čas s kýmkoli v hospodě promluvit a zahraniční skinheadi vždy zůstávali v jeho garsonce a chodili s ním na zkoušky.

frenchy5Dobrý příběh byl, když německý filmový štáb přijel natáčet dokument do Londýna a oni nás rozváželi po různých místech, kde chtěli natáčet. Ian nenáviděl kamery a tak jsme se na jejich náklady opili natolik, že jsme se nemohli přestat smát. Chtěli nás natočit jako drsné chlapíky, ale my se stále jen smáli, takže nasraně odjeli.

Předtím než jsme šli na koncert nebo ven, tak nám Ian řekl: „Panové, dnes večer jdeme ven jako mocní pivní válečníci, ale vrátíme se jako uslintaní pivní nemehla.“ A tak se také stalo.

8. Pokud bys byl schopen se vrátit v čase… By bylo něco, co bys změnil?

Kéž bych v kapele zůstal déle a nebyli ignorováni mainstreamem, protože Ianovu hudbu by mělo slyšet víc lidí. Byl bych také rád, aby nezemřel tak brzy, ale myslím si, že by byl velmi rád, protože jeho odkaz žije dodnes.

9. V nějakém rozhovoru s tebou jsem četl, že jsi byl dlouhou dobu mimo scénu. Přesto se zeptám. Britská scéna je dost v úpadku. Co vidíš jako hlavní důvod?

Ano, byl jsem mimo scénu dlouhou dobu z různých důvodů. Teď jsem zpět a zdá se, že scéna je velmi roztříštěná. Pro kapely je dost těžké se dostat na koncerty jsou-li vnímány jako pravicové nebo vlastenecké, což je velmi tenká hranice. Na internetu je spousta sraček od internetových válečníků a svoboda slova je v pořádku pokud jste na „X factoru“ a říkáte to, co chtějí abyste řekl. Ve skutečnosti všichni lidé nejsou stejní a nechtějí jen kapely, které pro ně nic neznamenají, ale takové, které vypráví své příběhy o Británii a o společnosti.

1508984_587900227950055_965860646_n10. Co si myslíš o nových vlivech ve scéně jako je hardbass, hardcore, atd.?

Mám rád cokoli s těžkou basovou linkou, kde mohu nalézt energii tohoto nástroje. Je to vývoj, ale stále stejné poselství lidí hrající pro lidi a zpívání o věcech, kterým rozumíme. Každá hudba se musí měnit, aby zůstala v harmonii s dobou. Nicméně je pořád skvělé slyšet všechny staré věci, protože jsou stále aktuální.

11. Nyní je prosinec 2013, kde vás budeme mít možnost v blízké budoucnosti vidět?

Na tento rok máme více žádostí na hraní a budeme se snažit hrát kdekoliv a pro kohokoli, kdo chce a má nás rád. Rádi bychom cestovali po Evropě a zavítali i do USA. Internet je cesta vpřed, takže pro další informace sledujte tento prostor .

12. Která píseň od Skrewdriveru je ti nejblíže?966302_484918481581564_1740751652_o

Stále mám rád z prvního alba „Anti-Social“, Government Action” a “I don’t like you”. “Back with a Bang” pro mě znamená hrozně moc, protože mi to vrací skvělé vzpomínky. Ale má nejoblíbenější píseň je “The Snow Fell”. Myslím si, že je stále fantastická, ale velmi smutná.

13. Slova na závěr?

Díky za kontaktování a omlouvám se za zpoždění. Zůstaň silný a zachovej víru. Doufáme, že se brzy uvidíme. S pozdravem Frenchie (FH:33).

Translate of this interview to english see HERE

2 thoughts on “Rozhovor s Frenchie (ex-basista Skrewdriver) a Flathead FH:33 (leden 2014)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *