Rozhovor s Finskou kapelou Marder (červen 2014)

1. Ahoj mohli byste se nám představit? Jak dlouho jste na scéně?

Ahoj! Jsme Marder z Finska. Začali jsme hrát v roce 2012, takže jsme poměrně mladá skupina. Původně jsme začali jako tříčlenná punk/R.A.C kapela. Náš první největší problém bylo najít basáka, což se nám nakonec podařilo. Postupně se náš zvuk stával složitější a více metalovější, takže jsme se týden před koncertem v Estonsku rozhodli obrátit na našeho dobrého přítele, aby se ujal kytary. Naštěstí souhlasil. Koncert odehrál velmi dobře a rozhodl se, že zůstane a bude součástí naší kapely. Proběhlo několik dalších zkoušek a koncertů a my se rozhodli, že bychom mohli vyrazit do studia.
Naštěstí jsme měli přítele v Německu (Hail Martin!), který nás doporučil na PC Records, kteří s námi udělali smlouvu. V době, kdy byla studiová nahrávka dokončena nás opustil původní kytarista. Rychle jsme pozměnili sestavu a přibrali i nového basáka, který svou práci odvádí velmi dobře. Takto vypadá současná situace a čekáme co přinese budoucnost.

Každý z nás byl „na špatné straně“, protože jsme byli teenageři. Každý z nás udělal spoustu hloupých věcí, ale všechny nás dovedly do tohoto bodu, takže si myslím, že jsme nebyli až tak špatní :)

2. Před nedávnem jste vydali nové album. Jaké jsou Vaše pocity z výsledku?

Samozřejmě naše pocity jsou skvělé. Mezi naší první nahrávkou (první demo bylo vydáno v roce 2013) a novým albem je ohromný rozdíl. Zvuk je lepší, písně jsou lepší a bylo velmi pěkné slyšet pozitivní zpětnou vazbu od fanoušků a přátel.
Ve studiu jsme strávili spoustu hodin, ale všechno to stálo za to.

3. Hudební styl, který hrajete je blízký hardcore. Jaké kapely jsou Vaší inspirací?

Samozřejmě máme rádi velké množství hudebních stylů, nejčastěji hardcore, Oi!, metal, atd. Takže se to všechno odráží i v naší hudbě. Myslím si, že největší kapely, které nás ovlivnily jsou Mistreat, Skrewdriver, Bound for Glory… je toho tolik, že to ani nemůžeme spočítat, haha.

4. Co volný čas? Jaké jsou Vaše další aktivity kromě hudby?

Děláme to, co si myslíme, že by každý nacionalista měl ve svém volném čase dělat. Studujeme, sportujeme, zapojujeme se do politického aktivismu a navazujeme kontakty s lidmi z různých zemí.

5. S kterou kapelou byste někdy rádi sdíleli pódium?

Chtěl bych být realista při výběru kapely, s kterou jsme ještě společně nevystoupili, takže alespoň Mistreat, Bound for Glory, Blue Eyed Devils, Heiliger Krieg… opět, je zde příliš mnoho možností.
Ale nakonec nezáleží na tom s kým budeme hrát. Důležité je to, že někdo hraje. Jsme rádi, že můžeme hrát pro dav lidí, kteří přišli, aby si nás poslechli. Protože na konci jsou to lidé, pro které jsme začali hrát a jsou to oni, kteří nás posouvají dál.

6. Co koncerty? Kolik jich máte za sebou?

Při rychlém počítání je to něco okolo 10 koncertů. Dva v Estonsku, jeden v Litvě a zbytek ve Finsku. Některé naše vzpomínky jsou dost rozmazané, takže s jistotou to říci nemůžeme. :)

7. Jaké jsou Vaše hudební plány do budoucna?

Budeme i nadále hrát. Samozřejmě se chceme zlepšovat v tom co děláme a šířit naše poselství mezi ty, kteří si nás poslechnou. To je náš společný cíl.

8. Finsko je krásná země plná přírody. Na co jste jako finové nejvíce hrdí?

Myslím, že na naší jedinečnou historii. Byli jsme staletí utiskováni švédským a ruským národem a přesto jsme si vybojovali svou nezávislost. Tím ale neříkám, že vůči nim máme nějakou zášť, protože si nemyslím, že má někdo nějakou mystickou kolektivní odpovědnost za to, co jejich předci dělali. To je věc, na které dnes skutečně záleží, poučit se z naší historie. Nejdůležitější věcí, kterou musíme jako bílé národy udělat, je, že si navzájem odpustíme. Kdyby zde došlo k bratrovražedným válkám, tak svět, ve kterém dnes žijeme by se rychle zhroutil. Pro naší rasu by to bylo zničující a běloch by z této planety zmizel rychleji, než jak se nyní děje.

9. Jaký je Váš názor na dění na Ukrajině?

Situace na Ukrajině je opravdu složitá. Existuje mnoho teorií, které říkají kdo co udělal, ale díky médiím a manipulací s pravdou je nemožné říci, co se tam skutečně děje. Ale jak jsme řekli v poslední otázce, je velmi důležité, aby tyto dva národy mezi sebou neválčili, vyčerpalo by to celý svět. Důležité je, aby za jakoukoliv cenu, našli mírové řešení. Koneckonců, tyhle dva národy jsou spojeny jak historií, tak krví.

10. Znáte nějaké České kapely? Co víte o České republice?

Když o tom přemýšlím, tak moc kapel neznám. Napadají mě akorát jména jako Buldok či Conflict 88. Hlavním důvodem je to, že nerozumím textům, takže pro nás není ten poslech tak obohacující, heh.
Z historie víme to, že jste byli částečně spojeni s nacistickým Německem. A Vaše země je známá silnou činností skinheads a hooligans. Víme také to, že Vaše zákony jsou opravdu přísné. Zejména pro lidi, o kterých si stát myslí, že jsou na špatné straně… Ale tak jako tak, by bylo opravdu pěkné jednou navštívit Česko a jsme si jisti, že se tak jednou stane!

11. Jsou nějaké organizace, které podporujete a proč?

Jeden z nás je člen B&H, takže s nimi samozřejmě máme úzké vazby. Také máme blízké přátele v Crew 38 & Hammerskins. Podporujeme tyto organizace a samozřejmě dáváme plnou podporu všem politickým organizacím a aktivistům, kteří se každý den podílejí na společném boji. Mít stejnou ideologii je samozřejmě spojující věc, ale bratrstvím jednotlivých organizací můžeme dokázat mnohem víc!

12. Kde Vás v nejbližší době můžeme vidět?

Doufejme, že všude. Snažíme se být viditelní a hlasití jak to jen jde. Můžeme tak šířit společné poselství, které je důležité pro všechny naše země.

13. Mají aktivisté ve Finsku velké problémy se zákony?

To opravdu ne. Je zde spíše jen škádlení komunistů, kteří se snaží, abychom na internetu vypadali špatně, ale na ulicích se to neděje. A alespoň v tuto chvíli máme svobodu projevu, což se ale brzy také může stát historií. Například se snaží zakázat / kritizovat to, co se stalo na určitém místě během určité války. Pokud to jde mimo zákon, je snazší dělat věci, které odkazují na nezákonné časy.

14. Slova na závěr?

Rádi bychom Vám poděkovali za rozhovor. Žijeme v potemnělé době. Ekonomika upadá, hranice se boří a všechno se zdá být v prdeli. Ale to, co zahřívá naše srdce je vidět každý den. Stále více lidí se zapojuje do boje proti multikulturalismu a dalším nepřirozeným věcem, které způsobili vyvolení. Doufáme, že pomocí naší hudby můžeme získat co nejvíce lidí, kteří začnou přemýšlet, proč jsou věci dnes tak, jak jsou a kdo je způsobuje. Můžeme být posly, ale vy jste ti, kteří dělají změny!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *