Rozhovor s Bootboys Social Club (říjen 2014)

mainNa otázky odpovídal Martin (M) a Josef (J).


1120084_283059345170062_2058964337_o1. Ahoj kluci. První otázka je jasná. Můžete nám představit svojí kapelu?

M: Od posledního cd se sestava hodně změnila. Nejdřív odešel za prapodivných okolností bubeník. Tak dlouho jsme hledali náhradu, až jsem nakonec za bicí po letech sednul já. Basu jsem předal Jardovi. Přibrali jsme druhého kytaristu Josefa. No, aby těch změn nebylo málo, tak nás před měsícem opustil pěvec Honza. Vlastně je i nadále naším nehrajícím členem. Nahradil ho nejmladší člen naší smečky Vlasta. Pozice hlavní kytary je i nadále neotřesitelná, takže Richard. Celkově to bude trošku jiná kapela, ale jinak pořád stejný boots´n´roll.

598917_215886078554056_368479824_n2. Na posledním koncertě došlo ke změně na postu zpěváka. Co bylo tím důvodem?

M: Ano, jak už jsem napsal výše…Honza odešel respektive dostal od firmy nabídku na práci v zahraničí. Celkově už tahle situace byla ve vzduchu delší dobu, a jak to v reálném kapitalismu chodí, nakonec to přišlo nečekaně, týden před koncertem. Všichni chápeme, že kapela není naše hlavní priorita, že nás rozhodně neživí, spíš naopak… Honzův odchod byl, světe div se, v dobrém. Stále ho bereme, jako součást kapely a třeba někdy v budoucnu něco vymyslíme. Udělal kus práce, napsal dobré texty… jsme mu vděční.

3. Na Vašem debutovém albu „Bez pravidel“ jsou zajímavé texty, které jsou skutečně ze života. Kde berete inspiraci a kdo texty skládá?

M: Texty jsem psal já a Honza. Inspirace je všude kolem nás, stačí mít jen otevřené oči. Snažili jsme se oba psát o reálných věcech, ne žádné abstrakce či nesmyslné fráze. Kapela nám dává možnost, jak se sebe dostat vše, co nás štve. Ale i přes tu hromadu vzteku, co kolem nás je, jsme se pokaždé snažili to trošku odlehčit. Noční perla na prvním mini cd a duet s Yettakem z Morčat v Městě mafie na Bez pravidel. Zřejmě tak budeme i pokračovat.

10367170_401893423286653_6342942860573335169_n4. Máte v plánu vydat nové album? Pokud ano, kdy a na co se můžeme těšit?

M: Natočit nové cd máme jistě v plánu. S odchodem Honzy se zas tvorba nových věcí trošku zabrzdila..ale i tak máme víceméně hotové čtyři skladby, které na koncertech můžete slyšet.

J: Vzhledem k tomu, že nové věci postupně dáváme dohromady, tak bych rozhodně nespěchal. V tomhle ohledu bych konstatoval, že „kdo si počká, ten se dočká“ – kvalitní muziky. Nemá smysl vydávat něco, co nebude mít požadovanou kvalitu…

5. Věřím, že stejně jako já, máte i vy času na rozdávání. Jak často zkoušíte?

M: Snažíme se poctivě zkoušet dvakrát v týdnu. Jak říkáš, toho času je nějak čím dál méně. Ale pokud má mít kapela smysl, tak se ten čas musí nějak najít. Naštěstí naše zkoušky bereme jako relax a zábavu.

J: Dvakrát týdně je spíše ideální stav. Je to vážně vynikající relax, jak si odpočnout od toho všeho kolem. V každém případě podle svých zkušeností vím, že je třeba cvičit na kytaru i mimo zkoušky. Ono se to pak pozná ve zkušebně… :)

10256952_10203018862530811_4754554464045297408_n6. Teď trochu kontroverznější témata, která si nemohu odpustit. Jak vnímáte současnou scénu a její budoucnost?

M: Scéna…těžká otázka. Snažím se vidět věci spíš pozitivně…Pořád na našich koncertech vidíš víc lidí, než třeba na metalových. Lidi jezdí i po letech přes celou zemi, což mi přijde pořád skvělé. Možná se momentálně scéna rozdělila na lidi, ne na názorové proudy. Někdo prostě přijede poslechnout hudbu, potkat přátelé a druzí naleznou dostatek důvodů proč nikam nejet a nic nepodpořit. Je to právo volby, ale vše prochází svým vývojem…časy dobré i ty zlé. Pořád tu bude někdo pro koho stojí za to hrát.

J: Jednotlivé scény se vyvíjejí. Už holt není počátek 90. let. Je lepší hrát pravidelně pro desítky věrných posluchačů, než se přizpůsobovat různých novým trendům a dělat něco, co by nás nebavilo. Ta budoucnost scény je celkem evidentní. Scéna pomalu bude dozrávat a stárnout. Víš, chybí tu náctiletí. Ti sedí u MTV nebo u počítačů. Víš jak, ty sociální sítě jsou ve skutečnosti spíš antisociální. Navíc je tolik hudebních stylů a žánrů, že vlastně všechny scény mají problém, samozřejmě pokud s výjimkou totálního mainstreamu pro všechny. Tak to prostě je…

1780888_367575176718478_496910928_n7. V poslední době došlo k různým kuriózním situacím. Viz spojení padlých hudebních stars z dob minulých s nedávno ještě aktivními. Vše za účelem dostat se mimo scénu a tam se prosadit. Díky tomuto trendu, můžeme i u Vás očekávat, že byste začali sdílet pódium s kýmkoli, jen abyste získali slávu popřípadě nějaký ten šekel?

M: Jo to je vtipný sledovat tyhle snahy o proniknutí do mainstreamu za účelem šíření myšlenek, osvětu mezi ovce…ale je na čase si přiznat, že jde hlavně o prachy. Jako kapela se nevyhrazujeme rozhodně jen pro nějaký okruh lidí. Přijít na nás může kdokoliv, nejsme sekta. Klidně si zahrajeme s jakoukoliv kapelou, ale určitě nás neuvidíte dělat ze sebe šašky a vtírat se tam, kam nepatříme. Z nás se opravdu popové hvězdy nestanou. Nejsme totiž dostatečně krásní.

8. Které hudebníky současnosti považujete za skutečně charakterní a jejich hudbu za inspirativní? Jsou vůbec tací?

M: Osobně jsem si nikdy žádné ikony nevyráběl. Muzikant je taky jen přeci člověk..má svoje slabiny a silné stránky. Spíš ti odpovím, co mi na nich vadí. Vadí mi hlavně pozértsví a arogance. Jinak si vážím muzikantů, kteří drží svoje kapely spousty let. Sám vím moc dobře, jak těžký to je hrát v kapele, kde krom běžných problémů s lidským faktorem, se ještě připočte policejní zájem. Takže velký respekt patří k těm, kteří hraní v kapele neberou jako zdroj peněz a pochybné slávy…

J: Osobně si vážím třeba Petra Štěpána (HNF, XIII. století). Jede v nemainstreamové muzice hodně dlouho a má co říct nejenom svými texty, ale i svými knihami.

10367170_401893423286653_6342942860573335169_n9. Kde bychom Vás v nejbližší době mohli vidět?

M: Momentálně se sami do žádného koncertu moc nehrneme. Přeci jen nový zpěvák potřebuje trochu času. Možná až spíš koncem roku.

10. Pokud by si někdo chtěl pozvat Vaši kapelu, kolik by si měl připravit? Je třeba si vzít hypotéku či máte jiné speciální požadavky? :)

M: Nejsme Ortel ani Ďurica, takže hypotéku si nech pro sebe…Hrajeme za cestu to především. Spaní, jídlo a třeba pár stovek navíc je už jen bonus…který se nám vlastně nikdy nesešel. Jiné speciální požadavky nemáme.

11. Brno, jako velké město, má mnoho zajímavých míst. Kam byste u Vás lidem doporučili se podívat?

M: Určitě stojí za to vidět Špilberk. Je to výlet skoro na celý den. Zajímavá je kapucínská krypta, kde jsou vystaveny mumie mnichu a nedávno tu otevřeli kostnici, která má vážně dobrou atmosféru. No a když těch morbidit bude moc, tak určitě technické muzeum a večer projít pár hospod. Takže se k nám někdy stavte.

J: Myslím, že mezi zcela fascinující záležitosti patří zarostlý fotbalový stadion Za Lužánkami. To místo v sobě má vážně zvláštní kouzlo, genius loci. Stejně tak je fajn třeba brněnská hvězdárna nebo přehrada. Těch míst tu je plno.

1902766_367575360051793_1703316475_n12. Je v ČR nějaká kapela, s kterou byste odmítli hrát a proč?

M: Nechci tu živit žádné pomluvy a dělit tím názory lidí na různé skupiny. Prostě je tu několik lidí, které nemusím a nemá to souvislost s hudební kvalitou. Spíš to jsou jejich osobní chyby a charaktery. Samozřejmě v zájmu kapely to nijak nijak neřeším a umím se nad to povznést.

J: Myslím, že přemýšlet nad tím, s kým nechceš hrát, není dobrej přístup.

13. Který koncert v poslední době považujete za nejzdařilejší?620700_3878320317579_1478394389_o

J: Každej koncert je fajn. Prostě neopakovatelná atmosféra a obrovská porce zábavy. A samozřejmě je zajímavé srovnání se zahraničníma kapelama.

M: Uživáme si každý koncert. Ale za ty nej považuji koncert s TMF, náš křest cd a poslední s Honzou na Bootboys are back v létě.

14. Pokud chcete někoho pozdravit (babičky, tchýně, apod). Je to jen na Vás. Slovo závěrem….

M: Díky Tobě za zájem o kapelu. Zdravím všechny naše fans, bez kterých by to nemělo význam a ty všechny policejní psy, bez kterých by to zas byla nuda. Takže občanky a dobrou náladu sebou.

Oficiální stránky na facebooku

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *