1981 – 1985: „Combat 84“

Chubby Chris Henderson

Londýn 1982

Vzniklo zde několik místních Oi! kapel jako Last Resort, 4-Skins, ale Combat 84 byli silnější.

Během svojí krátké kariéry s frontmanem Chubbym narostl velký počet jejich fanoušků. Pro Victory records natočili dvě EP: „Order the day a Rapist“. To jim pomohlo k popularitě mimo Londýn. Kapela se rozpadla po společném turné s 4-Skins v roce 1984. Ale skladby od nich vycházejí v německém labelu Rock`O`Rama pod názvem „Send in the Marines“. Chris Henderson, o několik let později, opouští Oi/Punk scénu a stává se známým chuligánem v Chelsea Headhunters. Ostatní členové Combat 84 pokračují ve svých hudebních aktivitách ve známých kapelách jako UK Subs a Exploited. Combat 84 zažije krátký návrat na scénu v roce 2000. Bez původního zpěváka Chrise. Ten se odstěhoval do Thajska, kde v roce 2013 zemřel.

Chris Henderson okolo roku 1980
Rozhovor s Chrisem Hendersonem, říjen 2006

Chrisi, ty a Combat 84 jste byli počátkem 80 tých let nejpopulárnější Oi! kapelou v Londýně. Ian Stuart a Skrewdriver znovu vstoupil na pódium v roce 1982. Jaky je tvůj názor na jeho pokus o reformování Skrewdriveru?

Poprvé jsem viděl Skrewdriver v roce 1977 ve White Boss ve Fulhamu. Nebyli tenkrát NF kapelou, ale spíše punkovou než skinheadskou. Když jsem Iana potkal příště, tak pracoval pro ska kapelu The Madness v Blackpoolu. To bylo kolem roku 1980. Potom jsem ho viděl v klubu 100 v Londýně po zreformování Skrewdriveru. Později jsme s nimi několikrát hráli.

Možná si pamatuješ Marka Edmondse z londýnské scény. Řekl mi, že společně s tebou a Combat 84 hráli fotbal v parku v Hackney. Vzpomínáš na ten zápas proti Ianovi a ostatním?

Ano, pamatuji. Sloužil k tomu British Movement tým. Hráli jsme několik zápasů v Hackney, ale byla to dlouhá cesta z jihu Londýna, obzvláště když žiješ na podpoře.

Po skončení své druhé kariéry u Headhunters jsi měl ještě možnost vidět Iana nebo sledovat jeho hudbu?

Jednou jsem viděl Iana hrát v Tunnel klubu. Bylo to na konci osmdesátých let. Nicky Crane, hlava Skrewdriver Security nás požádal, abychom nechodili dovnitř, že jsme casuals a že skins uvnitř nás neznají. Šli jsme dovnitř a zažil jsem tu nejlepší rvačku, kterou jsem kdy měl. Šest proti padesáti a udrželi jsme se. Pak jsme couvali do parku a tam jsem od jednoho chlápka dostal kladivem do hlavy. Odzbrojil jsem ho a zbil. Pak jsem si uvědomil, že jsem udělal dobře, když jsem odešel na fotbalovou scénu. Nic takového se nestalo, když jsem byl skinhead. A Ian Stuart neudělal nic proto, aby to zastavil. On jen vydělával velké peníze na BH.

Ian Stuart zemřel v roce 93. Jak jsi se dozvěděl o jeho smrti?

Někdo mi řekl, že zemřel při nehodě v autě a že to byla práce rudých. Já myslím, že to byla nehoda. Věřím tomu, že pravice rozšiřuje fámy o rudé konspiraci a udělat tím z něho nacionálního hrdinu. Nikdy jsme nebyli blízcí přátele, ale on byl velmi příjemný člověk.

Chris Henderson z obalu knihy „Who Wants It?“ z roku 2000

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *