Skullhead

A-305623-1270733599Skullhead je RAC kapela založena v roce 1984 v Newcastle v Anglii. Z vězení, v roce 1987 pro hudebni zin WelshLeak, Kev Turner (zakladatel Skullhead) uvedl, že kapela vznikla jako reakce na vraždu jeho blízkého přítele Petera Mathewsona. Kapela se původně jmenovala Skullhead U.K., ale brzy bylo U.K. odstraněno.

Původně začali ve městě Consett ve Velké Británii jako Oi! kapela s vlasteneckými texty. V roce 1985 se ale připojili k „White Noise Club“ Národní Fronty a brzy se stali prominentní „Rock-Against-Communism“ kapelou.

Když v roce 1987 spatřilo světlo světa jejich první album „White Warrior“ (vydane Rock-O-Rama), tak by nikdo nehádal, že se stanou kultovní skupinou na WP scéně ve Velké Británii. Stejně jako kapely Brutal Attack, Skrewdriver či No Remorse zůstanou navždy zapsáni v dějinách této hudební scény. Jejich zvuk s prvky Oi!, rock’n’rollu a heavy metalu se v dané době a kultuře stal velmi specifický. Narozdíl od jiných britských kapel, kteří v té době A-1325159-1345373366-9036opustili „White Noise Club“ řízen Národní Frontou a přidali se k Blood & Honour, Kevin a jeho kapela zůstali věrní WNC až do konce. Jejich texty nebyly otevřeně rasistické ani neobsahovali NS poselství. Zpívali o hrdosti, že jsou Britové, o severských bozích a proti kapitalismu. Členové se ztotožňovali s odinistickou filozofií. Kevin Turner se navíc snažil kapelu prezentovat jako „skupina třetí strany“. Vyznával názor „Third Position“ (revoluční nacionalismus, který bojuje jak proti pravému tak i levému politickému spektru).

Skullhead měl úzké vazby na zin „Unity“, který představoval nové RAC kapely a propagoval odinistickou víru. Na začátku devadesátých let byl ovšem hlavní vydavatel zinu zadržen a časopis skončil v pouhých pár kopií, které byly nakonec spáleny. Ve stejné byl ve vězení i Kevin Turner za napadení muže ve městě Consett na konci osmdesátých let.

ianandkevV roce 1989 vydali Kevinovo asi nejoblíbenější album „Odin’s Law“. Další album „Cry of Pain“ vydané pod Rock-O-Rama vyšlo o dva roky později, tedy v roce 1991. Ve stejné době proběhlo i jejich poslední vystoupení, které se konalo v Německu v Brandenburgu. Poté se další stopy skupiny téměř ztratily. Nick Shaw (bicí) pokračoval ve své hudební kariéře v různých SKA kapelách. Tim Ward (kytara) se snažil dál hrát s různými hudebníky rockové balady a Spin Brown (basa) pokračoval s populární street rockovou kapelou Crashed Out. Kevin Turner opustil skinheadskou scénu a stal se DJ na techno párty. Znám byl pod přezdívkou „MC Techno T“. Pracoval v největších hudebních klubech po celé Anglii a jeho „mixy“ jsou zaznamenány na několika kompilacích elektronické hudby. Aby svůj život změnil i navenek, nechal si také z obličeje odstranit své výrazné tetování bot, které měl místo kotlet.

V září roku 2001 britské noviny svým fanouškům odhalili tajemství o Techno T. Napsali, že jejich oblíbeny MC je vlastně frontman velmi známé white power kapely. Mluvčí „Tyne & Wear Anti-Fascist Association“ řekl, že by jednou rád prohlásil: „Vítáme vystoupení Kevina Turnera, který je znám svou historií rasové nenávisti.“2bqicw

Překvapivě v roce 2001-2002 Kevin Turner kapelu opět oživil. Skupina ovšem byla složena z úplně nových členů. Frazer – kytara, Russ – basa, Sticks – bici a Kev – zpěv. Frazer chvíli hrál s kapelou Warhammer. Russ hrál s Meteors, Toy Dolls a Whiskey Priests. Nahráli několik písní a udělali turné po Německu, Švýcarsku, Slovensku a České republice. V té době pod PC Records vydali své poslední album „Return To Thunder“. Nicméně kapela zcela vypadla ze „skinheadského image“. Navíc se hodně řešil jeho rozhovor pro média, kde uvedl, že Skullhead nikdy nebyla nic víc než vlastenecká rocková kapela a že pro ně byla důležitá pouze hudba.

V současné době se z Kevina Turnera stal budhista a provozovatel tetovacího salónu v Newcastle. A tak jako mnoho jiných kapel, i Skullhead zůstane historií, kterou by už nebylo příliš vhodné někdy obnovovat a ničit tak další odkaz, který ve scéně zanechali.

Kevin Turner dnes:

KEV

Diskografie:

1987 – White Warrior LP (Unity Records)
1988 – White Noise EP with Palazard (White Noise Records)
A-side “Look Ahead” by Skullhead; B-side “Red Light Runaway” by Palazard
1989 – Blame the Bosses EP with Violent Storm (Third Way)
”Blame The Bosses” by Skullhead; “Celtic Warrior” & “Unemployed Voice” by Violent Storm
1989 – Odin’s Law LP (United)
1989 – Rose of England EP (Street Rock ‘N’ Roll)
A-side Rose of England; B-side Townmoor Festival
1990 – Look Ahead EP (Street Rock ‘N’ Roll)
A-side Look Ahead; B-side Blame The Bosses
1991 – Cry of Pain LP (United)
1992 – Victory or Valhalla! Mini-LP (Rebelles Europeéns)
1994 – Ragnarok CD (ISD Records)
2002 – Return to Thunder CD (Backstreet Noise)
2002 – Victory or Valhalla! CD
2003 – Return to Thunder LP (PC-records)

Kompilace:

1990 – No Surrender Vol. 4 (songs: Yuletide, Memories) LP (Rock-O-Rama)
1991 – Gods of War Vol. 4 songs: No More Brothers War, Skinhead Rock Band) LP (White Power Records)
1994 – Blood & Honour Vol. 1 (songs: Push On, Hang The I.R.A.) CD (ISD Records)
1997 – White Resistance Vol. 2 (songs: Rock’n’Roll Resistance, Fighting For Victory) bootleg CD (C 18)

0 thoughts on “Skullhead

  • Leden 16, 2014 at 8:02 pm
    Permalink

    Já bych jen dodal,že Skullhead zpíval též hodně proti rudým a v songu The warning na albu Cry of pain se již zpívá o NS a proti ž…ům.Jinak hezké:-)

    Reply

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *